Публикационна етика

Редакционният съвет и редколегията следват международните стандарти за издателска етика и очакват към тях да се придържат всички автори, предоставили своите текстове за рецензиране и публикуване в поредицата.

Задължения и отговорности на авторите

Очаква се ръкописите на статиите да бъдат авторски, оригинални и с научен характер, да съдържат резултати от изследователска работа и да не са публикувани в други издания (периодични списания, монографии и сборници). Смята се за неетично и неприемливо поведение и когато ръкописът е даден за рецензиране или е под печат в друго издание.

Авторите имат задължението да гарантират, че публикуват точни данни, факти и резултати, и че си служат с коректни и утвръдени в науката методи и теоретични инструменти. Не е приемливо фалшифициране, манипулиране или измисляне на данни, източници, данни и др., включително с цел доказване на предварителни формулирани хипотези.

Изисква се авторите да уважават интелектуалната собственост, като посочват недвусмислено източниците си и уреждат предварително авторските права с притежателите им.

Не се допуска плагиатство под никакъв предлог и форма. Авторите се задължават да спазват изискванията за научност на съдържанието, да съссавят текста си в академичен стил и да не използват „език на омраза“.

Авторите се ангажират да сътрудничат на редколегията при рецензиране и редактиране на статиите си, да вземат предвид препоръките и критиките на рецензентите, да подготвят и изпратят поправени версии на своите текстове.

Всеки автор има право да укаже източниците на финансиране на своето научно изследване.

Задължения и отговорности на рецензентите

Рецензентите се избират по експертен признак измежду учени, които не са свързани с авторите на лична, колегиална или институцинална основа. Те могат да откажат рецензирането по тези или други причини.

Очаква се рецензентите да спазят поетите ангажименти откъм срокове, форма на отразяване на впечатленията си и високо качество на работата си.

Рецензентите са задължени да се произнесат за евентуално плагиатство, за коректността на научните изводи и на използваните източници.

Те трябва да се стремят към обективна оценка на статиите, посочвайки техните силни и слаби страни, давайки препоръки за подобряването им и изказвайки аргументирана позиция за бъдещето на ръкописа.

Не е позволено на рецензентите да използват за собствени цели информация от ръкописите, да коментират с трета страна техните качества или детайли, нито да ги споделят или публикуват на книжен или електронен носител в частното или публичното пространство.

Задължения и отговорности на редакционната колегия

Членовете на редколегията се ангажират да сътрудничат на авторите в процеса на подаване, рецензиране, редактиране, техническо оформление и публикуване на ръкописите им. Очаква се тези дейности да бъдат осъществени оптимално бързо, конфиденциално и коректно с оглед високото научно качество на статиите.

Редколегията е длъжна да избере компетентен рецензент и да изиска от него навременна и обективна оценка на постъпилия ръкопис.

Редакторите посредничат между авторите и рецензентите за редактирането на текстовете според постъпилите предложения, критики и оценки.

Редколегията взема финално решение за публикуването или отхвърлянето на предложените статии, произнася се в случаи на оплаквания или доказани плагиати.

Информацията, свързана със съдържанието на ръкописите, е строго конфиденциална и не може да бъде разгласявана или разпространявана от членовете на редколегията преди тяхното публикуване. Тя не следва да бъде използвана от тях за собствени научни или други цели, нито да бъде предварително споделяна или публикуване на книжен или електронен носител в частното или публичното пространство.